تلکس فرداي هرمزگان: دولت با قيمت خريد، گوشي هوشمند در اختيار دانش آموزان قرار دهد
شنبه، 29 شهریور 1399 - 21:45     کد خبر: 9059

آبتين اميري

در حالي كه وضعيت كرونا و تداوم اين بيماري، روال آموزش مجازي را در سال تحصيلي اجتناب ناپذير ساخته است و احتمالا اين روال در سال آينده ادامه خواهد داشت، تهيه گوشي هوشمند براي آموزش فرزندان، به دغدغه خانواده ها تبديل شده است.

طبق قانون اساسي،  آموزش رايگان حق شهروند ايراني است و دولت در اين خصوص مسئوليت دارد. اما افزايش غير قابل مهار ارز،  تهيه گوشي همراه  را براي بسياري از خانواده ها مشكل كرده است. در اين شرايط فشار بر روي خانواده هايي كه بيش از يك فرزند دارند بيشتر است. از آنجا كه آموزش كه نقش مهمي در سرنوشت نسل آينده اين سرزمين دارد، نبايد نسل آينده قرباني التهابات سياسي و اقتصادي ناشي از عملكرد نسل فعلي شود.

بر اين مبنا راهكار منطقي اين است كه مجلس قانوني تصويب كند كه به دولت اجازه دهد به تعداد دانش آموزان و معلمان كشور با ارز دولتي از يكي از كشورهاي هم پيمان مثل چين گوشي همراه خريداري شود و بدون دريافت ساير عوارض مثل عوارض گمركي به قيمت خريد از مبدأ اين گوشي ها در اختيار معلمان و دانش آموزان قرار گيرد.

قطعاً خانواده هايي كه دغدغه آموزش فرزندان خود را دارند اين گوشي را كه با قيمت بسيار پايين تر از قيمت بازار است خريداري كرده و در اختيار فرزندانشان قرار مي دهند.

در بسياري از مناطق محروم كه بدليل مشكلات اقتصادي خانواده ها حتي قادر به تهيه گوشي براي فرزندان خود با قيمت پايين هم نيستند، نهاد هاي عمومي خيريه يا خيرين با خريد اين گوشي ها و واگذاري آن به دانش آموزان روال آموزش مجازي و يادگيري آن را در مسير واقعي و مؤثر قرار خواهند داد.

استفاده همه دانش آموزان و معلمان در سراسر ايران از يك نوع گوشي همراه مناسب و با كيفيت و قابل اعتماد و مهمتر از همه مشابه و برابر با هم اقدامي است كه مي تواند بسياري از دغدغه هاي دانش آموزان و والدين را برطرف كند. برابري ابزار آموزشي براي همه دانش اموزان ايراني در شرايط فعلي، مسئوليت پذيري جامعه امروز را در قبال نسل آينده به نمايش مي گذارد.


آبتين اميري
عضو شوراي اسلامي شهر بندر عباس


برگشت به تلکس خبرها