صفحه نخست    سیاسی    اجتماعی    فرهنگ و هنر    ورزشی    اقتصادی    درباره ما    تماس    پیوندها  
دوشنبه، 4 شهریور 1398 - 08:33   
  سرخط خبرها:  
 آخرین مطالب
  ظریف پس از حضور در نشست جی ۷: مسیر پیش رو دشوار است، اما به امتحان کردنش می‌ارزد
  داریوش اسدزاده درگذشت
  کفش طلای ساحلی ایران به فوتبالیست هرمزگانی رسید
  بالابر حمل بار در چاله آسانسور جان یک نفر را گرفت
  بهره‌برداری از پروژه‌های دومین روز هفته دولت در شهرستان بندرلنگه
  صالحی خبر داد: اجرای حکم اعدام سرکرده باند بین‌المللی مواد مخدر موسوم به هوشنگ
  تورم ۴۲ درصد شد
  اولین تصویر دیده شده از مزدک میرزایی در شهر لندن  
  آیین بهره برداری از دبستان شهید آبسواران بندرعباس  
  انتشار جزئیاتی از جانشین ابوبکر بغدادی خلیفه خود خوانده داعش
- اندازه متن: + -  کد خبر: 7760صفحه نخست » خبر یکدوشنبه، 19 آذر 1397 - 14:26
معاون اول رئیس جمهور در بندرعباس:
اگر قرار بود همتی را به استانی دیگر ببریم، دیگر منتفی و نخواهیم برد/تحریم کردن ایران اسلامی فکر عبث و بیهوده‌ای است
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: با این برنامه‌ریزی مناسب و انسجام مناسب بین مدیران دستگاه‌های اجرایی و فعالین بخش خصوصی، اگر قرار بود همتی را از استانداری هرمزگان به استانی دیگر ببریم، دیگر منتفی و نخواهیم برد.
  

به گزارش فردای هرمزگان، اسحاق جهانگیری در این سفر دو روزه، ضمن دیدار عمومی با مردم منطقه محروم کوشا احمدی در شهرستان حاجی آباد، از 1200 طرح اشتغالزایی شهری و روستایی در سراسر کشور را به طور همزمان در این شهرستان افتتاح خواهد کرد.

حضور در جلسه شورای اداری استان با رویکرد اقتصاد مقاومتی و با حضور کارآفرینان شهری و روستایی این استان و بررسی مشکلات و مسائل فراروی کار آفرینان استان و اتخاذ تصمیمات لازم در این زمینه برنامه دیگر روز اول سفر دکتر جهانگیری به استان هرمزگان است.

معاون اول رییس جمهور همچنین در دومین روز از این سفر ضمن افتتاح چند پروژه مهم در منطقه ویژه اقتصادی هرمزگان، پروژه آب شیرین کن یکصد هزار متر مکعبی هرمزگان را مورد بهره برداری قرار خواهد داد.

اگر قرار بود همتی را به استانی دیگر ببریم، دیگر منتفی و نخواهیم برد/تحریم کردن ایران اسلامی فکر عبث و بیهوده‌ای است

بازدید از بندر شهید رجایی و گمرک استان، مجتمع کشتی سازی و تاسیسات آب شیرین کن یک میلیون متر مکعبی از دیگر برنامه های دکتر جهانگیری در این سفر خواهد بود.

بازدید از خط انتقال آب از خلیج فارس به صنایع استان هرمزگان، کرمان و یزد از دیگر برنامه‌های روز دوم سفر معاون اول رییس جمهور است.

می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم

اسحاق جهانگیری در بدو ورود به بندرعباس در جمع خبرنگاران، افزود: استان هرمزگان از استان‌های مهم و راهبردی کشور است.

وی بابیان اینکه مردم استان هرمزگان و خصوصاً بندرعباس در تاریخ ایران چه در دوران مبارزه با استعمارگران چه در دوران پیروی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی همواره نقش کلیدی و محوری داشته‌اند، اظهار کرد: مردم هرمزگان همواره پشتیبان جمهوری اسلامی ایران بوده و هستند.

جهانگیری با اشاره به اینکه ازلحاظ اقتصادی استان هرمزگان یکی از اساسی‌ترین استان‌های کشور است، اضافه کرد: هرمزگان نقش اصلی در تجارت کشور دارد و بزرگ‌ترین و مهم‌ترین بنادر کشور در این استان قرار دارد که سالانه میلیون‌ها تن کالا از هرمزگان صادرات و واردات می‌شود.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه کالاهای اساسی و مهمی از بنادر شهید رجایی و شهید باهنر به‌صورت ترانزیت وارد می‌شود، عنوان کرد: ازنظر صنعتی هرمزگان یکی از استان‌های مهم است که میزان تولید آلومینیوم و فولاد در این استان شاخص است.

وی ادامه داد: در صنعت نفت و گاز نقش هرمزگان بسیار استراتژیک است به‌خصوص باوجود پالایشگاه‌های موجود در استان به‌ویژه پالایشگاه نفت ستاره خلیج‌فارس.

جهانگیری هرمزگان را در زمینه کشاورزی استانی مهم دانست و خاطرنشان کرد: متأسفانه برخی از مناطق استان هرمزگان جز مناطق محروم هستند.

وی بابیان اینکه به‌خصوص مناطق روستایی هرمزگان از عقب‌ماندگی خاصی برخوردار هستند و رنج می‌برند، تصریح کرد: در این سفر برخی واحدهای صنعتی و عمرانی افتتاح خواهد شد که مهم‌ترین آن آب‌شیرین‌کنی است که آب آشامیدنی مردم هرمزگان و چند استان دیگر را تأمین می‌کند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه 1200 طرح اشتغال‌زایی روستایی در سراسر کشور تهیه‌شده که در سفر به منطقه احمدی هرمزگان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، اضافه کرد: با همکاری بنیاد مستضعفان، معاونت توسعه روستایی رئیس‌جمهوری و استاندار هرمزگان برنامه‌ای تهیه‌شده تا منطقه احمدی را از محرومیت بیرون بیاوریم.

وی بابیان اینکه مناطق این گونه‌ای در سراسر کشور مشخص‌شده است، اضافه کرد: اقتصاد مقاومتی یکی از کارهایی که در دستور کار قرارداد، برنامه‌ریزی برای رفع محرومیت نمونه‌هایی از مناطق محروم با کمک نهادهای عمومی بود که اولین منطقه قلعه گنج در استان کرمان بود که از چهار سال قبل با همکاری بنیاد مستضعفان، معاون توسعه روستایی رئیس‌جمهوری و استانداری کرمان آغازشده و منطقه احمدی دومین منطقه برای رفع محرومیت در کشور است.

جهانگیری در پایان گفت: فکر می‌کنم با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده می‌توانیم محرومیت را از مناطق محروم سراسر کشور برطرف کنیم.

تحریم کردن ایران اسلامی فکر عبث و بیهوده‌ای است

اسحاق جهانگیری در نشست شورای اداری استان هرمزگان با فعالین اقتصادی، بابیان اینکه خدای بزرگ را سپاس می‌گویم که بار دیگر در خدمت مردم هرمزگان و مدیران و کارآفرینانش باشم، تصریح کرد: با این برنامه‌ریزی مناسب و انسجام مناسب بین مدیران دستگاه‌های اجرایی و فعالین بخش خصوصی، اگر قرار بود همتی را از استانداری هرمزگان به استانی دیگر ببریم، دیگر منتفی و نخواهیم برد.

وی با اشاره به اینکه تمامی افراد در این جلسه خوب سخن گفتند و حرف نو و نقد دلسوزانه داشتند و باید گفت خانم‌ها بسیار بهتر صحبت کردند، اظهار کرد: امیدوارم وزرای حاضر تمامی سخنان را شنیده و این مشکلات را در دستور کار قرار داده و برطرف کنند.

جهانگیری بابیان اینکه در شرایط خاصی حضور داریم و در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی باید نشان دهیم نظام جمهوری اسلامی سرزنده و می‌تواند مشکلاتش را برطرف کند، اضافه کرد: طیفی که اکنون در نظام آمریکا بر مسند قرار دارد، فکرهای واهی در سر داشت و دارد و به دنبال بسته شدن پرونده کشورمان بودند و هرلحظه به دنبال طرح جدید و آرزوهایی هستند و با برخی کشورهای بی‌شعور در منطقه که همواره کشورمان در مشکلات همراه و حامی آن‌ها بوده است، همدست شده‌اند.

http://hormozgan.hormozgan.ir/uploads/IMG-20181210-WA0034_25617.jpg

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه آمریکایی‌ها در دوران جنگ تحمیلی میلیاردها دلار به صدام کمک کردند و اکنون داعش را راه انداخته‌اند اما کسی که همواره مظلوم واقع‌شده کشور ایران اسلامی است و باید بدانند ایران بزرگ منطقه است، اضافه کرد: مصلحت منطقه در این است که با کشور ایران اسلامی دست دوستی دراز کنند و این موضوع را باید همگان بدانند که قدرت‌های بیگانه بیخود پایشان به منطقه بازشده است.

وی بابیان اینکه کشورهای حامی قدرت‌های بیگانه در منطقه بدانند اگر امروز آمریکایی‌ها دوستشان هستند روزی کاری با آن‌ها خواهند کرد که به حسنی مبارک، صدام و محمدرضا پهلوی کردند، تصریح کرد: برجام توافقی بود که دنیا به دنبالش بود و می‌خواستیم با این اقدام  آرامش بر اقتصاد حاکم کنیم، با دنیا تعامل و بازار دنیا را بر دست بگیریم که آمریکایی‌ها برخلاف تمام عرف‌های عاقلانه بیرون رفتند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه چند درس جهانی و داخلی می‌توانیم از تحریم بگیریم، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به دنبال حقوق شهروندی نیستند؛ روزنامه‌نگاری به آن شکل فجیع کشته می‌شود اما آمریکایی‌ها در برابر این موضوع این‌چنین رسواشده و نتوانستند با عربستانی که چهارصدمیلیاردی دارند، زاویه بگیرند.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه امروز همه دنیا جز چند کشور همچون رژیم صهیونیستی در موضوع برجام طرف ایران هستند و به حفظ برجام معتقد هستند، عنوان کرد: نظم قلدری نظم موردنظر آمریکایی‌هاست و آن‌ها می‌خواهند تمامی دنیا از سیاست‌های آمریکا تبعیت کنند.

جهانگیری با اشاره به اینکه بیماری‌های مزمنی که در مسائل اقتصادی کشورمان وجود دارد یکجا سرباز کرد، اضافه کرد: باید ظرفیت‌ها و فرصت‌های کشور را احیا و جراحی اقتصادی کنیم و باید اقتصاد کشورمان را شکوفا کنیم؛ ایران اسلامی‌توانمندی بی‌نظیری دارد و هر ایرانی یک ایده و فکر دارد که باید این ظرفیت‌ها را احیا کنیم.

وی اولویت دولت را در برگشت ثبات اقتصادی به کشورمان دانست و عنوان کرد: آمریکایی‌ها با جو روانی و رسانه‌ای و قدری غافلگیری سبب وارد شدن شوک اقتصادی به کشور شدن که این موضوع کوتاه‌مدت بود و ما می‌توانم این شوک را پس بزنیم و ثبات اقتصادی را به کشورمان بازگردانیم.

معاون اول رئیس‌جمهور بابیان اینکه باید تورم و نرخ دلار با ثبات باشد که با حضور  مدیرانی که توانمند و کارآزموده هستند امیدوارم به سمت ثبات اقتصادی بهتر پیش برویم، اظهار کرد: آمریکایی‌ها به دنبال ممانعت از صادرات نفت کشورمان بودند که در این طرح شکست خوردند و از طرفی به دنبال وادارسازی اوپک به تصویب تصمیمات خودشان بودند که باقدرت نمایی روسیه این طرح آمریکا شکست خورد و ایران در این کاهش مستثنا واقع شد.

جهانگیری با اشاره به اینکه صادرات غیرنفتی باید توسعه یابد، ادامه داد: یکی از اتفاقات مثبت امسال این است که نرخ ارز برای صادرکنندگان مناسب است و این به این معناست که باید از این فرصت استفاده کنیم که صادرات را تقویت کنیم.

وی با اشاره به اینکه صادرات یعنی اینکه سرمایه از کشور بیرون برود و ما به ازای آن، سرمایه وارد کشور شود، تصریح کرد: اگر ده میلیون بشکه نفت از کشور صادر اما به ازای آن چیزی وارد کشور نشود، ملت یقه را دولت می‌گیرد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم بابیان اینکه به‌طور حتم چرخه اقتصادی کشور باید بچرخد وزندگی مردم دچار بحران نشود، اضافه کرد: زندگی هشتاد میلیون ایرانی براثر فعالیت فعالین اقتصادی تأمین شود، شرایط زندگی مردم را می‌دانیم و معیشت مردم را از دیگر اولویت‌های خود در کنار ایجاد اشتغال می‌دانیم.

وی با اشاره به اینکه یک انباشت بیکاری از قبل داریم و بخشی هم سالانه به آن اضافه می‌شود، تصریح کرد: دولت باید زمینه‌هایی ایجاد کند که سرمایه‌گذاری جدید اتفاق بیفتد و باید راهکارهایی ایجاد کنیم که بدون رانت و فساد با این نرخ ارزها، انگیزه سرمایه‌گذاری از بین نرود.

جهانگیری بابیان اینکه حفاظت و صیانت از اشتغال‌های موجود وظیفه اصلی دولت است، اضافه کرد: به‌عنوان دولت نسبت به مسئله هیچ بنگاه اقتصادی بی‌تفاوت نیستیم و مسائل کارگران برایمان مهم است، به صاحبان بنگاه‌ها کمک می‌کنیم مشکلات حل شود، کمیته رفع موانع از واحدهای تولیدی با مسئولیت وزیر صمت تشکیل‌شده و مشکلات آن‌ها بررسی می‌شود و در هر استانی کمیته تسهیل و رفع موانع تولید به ریاست استاندارها تشکیل و گزارش‌ها را به‌صورت مستمر مطالعه و بررسی می‌کنم.

وی بابیان اینکه هرمزگان از ظرفیت بالایی برخوردار و هرمزگان قلب توسعه کشور است، اظهار کرد: نبض تجارت کشور در هرمزگان می‌زند و از صنایع، بنگاه‌های اقتصادی و پالایشگاه‌های مهمی برخوردار است؛ اقتصاد دریا محور باید در اولویت برنامه‌های هرمزگان باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه باید صنایع بزرگ کشورمان در سواحل بسیار عظیم کشورمان ایجاد شود، خاطرنشان کرد: برخی اعداد و آمارها نباید وقتی واقعی نیست اعلام شود چون رسانه‌ای خواهد شد و مردم را نگران می‌کند.

جهانگیری بابیان اینکه برخی کارها در برخی دستگاه‌ها کند پیش می‌رود که دراین‌بین نقش استانداران کلیدی است و باید حساب کشی کنند از دستگاه‌های اجرایی که چرا کار مردم پیش نمی‌رود، تصریح کرد: با تمرکززدایی به‌صورت مبنایی موافقم و یکی از خواسته‌های استانداران جدید اختیارات بیشتر بود و باید اعتراف کنیم که
استان‌های مرزی مهم‌ترین استان‌هایی هستند که می‌توانند تحریم آمریکا را از بین ببرند.

وی با تأکید بر اینکه تحریم کردن ایران اسلامی فکر عبث و بیهوده‌ای است، اضافه کرد: آمریکایی‌ها بدانند که ایران حبس نشدنی است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز اعلام کردم جهانگیری کوشایی هستم، تصریح کرد: اقتصاد هرمزگان قوی و در آن نیروی انسانی توانمند وجود دارد اما چرا باید روستاهای هرمزگان محروم باشد، پس از قلعه گنج می‌خواستیم روستای دیگری را در طرح اقتصاد مقاومتی از محرومیت خارج کنیم اما هر چه بررسی کردیم روستای کوشا احمدی اعلام شد، حیف است بر روی هرمزگان غبار محرومیت وجود داشته باشد و باید تلاش خود را بیشتر کنیم.

بهره‌برداری از فاز نخست پروژه آب‌شیرین‌کن یکصد هزار متر مکعبی

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه‌شنبه) در دومین روز از سفر به استان هرمزگان ، فاز اول پروژه آب‌شیرین‌کن یک‌صد هزار مترمکعبی با ظرفیت 20 هزار مترمکعب را مورد بهره‌برداری قرار داد و از تأسیسات و بخش‌های مختلف آن بازدید کرد.

هدف از احداث کارخانه آب‌شیرین‌کن بندرعباس ، تولید بخشی از آب آشامیدنی موردنیاز استان هرمزگان از آب خلیج فارس است. در این کارخانه آب شور خلیج فارس از طریق فرایندی تحت عنوان اسمز معکوس که یکی از جدیدترین فناوری های روز دنیا در زمینه تصفیه آب به شمار می رود ، شیرین می شود.

در حال حاضر سالانه 23 میلیون مترمکعب منابع آب شرب استان از طریق تأسیسات نمک زدایی تامین می شود که از این طریق 22 درصد از نیاز آبی استان هرمزگان و 78 درصد مابقی از طریق منابع سطحی و زیر سطحی تامین می شود.

بهره برداری از فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز با حضور معاون اول رئیس جمهور

دکتر اسحاق جهانگیری صبح امروز (سه شنبه) با حضور در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز را مورد بهره برداری قرار داد و به همراه وزیر نیرو و نمایندگان استان هرمزگان در مجلس شورای اسلامی از تأسیسات و بخش های مختلف این نیروگاه بازدید کرد.

ظرفیت فاز نخست نیروگاه سیکل ترکیبی 160 مگاوات است و میزان سرمایه گذاری انجام شده برای این فاز 46 میلیون یورو بوده است.

گفتنی است ظرفیت اسمی این نیروگاه 235 مگاوات است، که در راستای اهداف سازمان ایمیدرو و پاسخ به نیاز روزافزون برق و تأمین برق پایدار جهت مصارف صنایع و ایجاد زیرساخت های لازم احداث شده است.

توطئه‌های دشمنان در تحریم‌ها را با شکست مواجه می‌کنیم

اسحاق جهانگیری صبح امروز در آئین بهره‌برداری از فاز نخست پروژه آب‌شیرین‌کن یک‌صد هزار مترمکعبی بندرعباس، افزود: خدا را شکر می‌کنم که امروز توفیق حاصل شد تا در این طرح بزرگ حضور پیدا کنم.

وی با بیان اینکه از تمامی دست‌اندرکاران این طرح مهم از جمله وزارت نیرو، استاندار هرمزگان، مسئولین شرکت‌های آب و فاضلاب هرمزگان و سرمایه‌گذاران و پیمانکاران تقدیر کنم، اظهار کرد: این‌قدر از دکتر همتی، استاندار هرمزگان طی این دو روز تعریف‌شده است که دیگر از بردن وی به استان دیگر منصرف شده‌ایم.

جهانگیری ادامه داد: نمایندگان هرمزگان در مجلس همواره از نمایندگان خادم و شایسته بوده و همواره پیگیر مسائل توسعه استان بوده و به دولت در اجرای سیاست‌ها و تدوین قوانین موردنیاز کمک می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز مسئله آب برای تمامی ایرانیان تبدیل به مسئله روز و جدی شده است، اضافه کرد: صرفاً به خاطر مسائل زیست‌محیطی و اقلیمی به آب نمی‌بینیم بلکه تبدیل به مسائل سیاسی و اجتماعی شده و در صدر مسائل روز کشور قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز مسئله آب یک مسئله جدی است و به هر توسعه‌ای بخواهیم بپردازیم یکی از مهم‌ترین مسائلی است که در صدر برنامه‌ها قرارگرفته دغدغه آب است.

جهانگیری با بیان اینکه یکی از دغدغه‌هایی که مطرح می‌شود از دریاچه ارومیه، زاینده‌رود تا تالاب‌ها آب بوده و هست، اضافه کرد: اگر دریاچه ارومیه خشک می‌شد دچار یک فاجعه انسانی می‌شدیم، اضافه کرد: امروز مسئله آب هم ملی، هم جهانی و هم منطقه‌ای است و حتی سبب تأثیر بر ورود ریزگردها بر کشورهای منطقه از جمله کشورمان شده است.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه کم‌آبی امروز خاص بخش صنعت و کشاورزی نیست، اظهار کرد: در جلسه شورای عالی آب در هفته گذشته، گزارشی از وضعیت آب آشامیدنی شهرهای مختلف کشور در سال جاری ارائه شد که بندرعباس در سال جاری دغدغه شدیدی داشتیم.

وی با بیان اینکه در جلساتی که وضعیت بندرعباس، کرمان بوشهر، زاهدان، اصفهان و شیراز مطرح می‌شد، دردآور بود و شرایط سختی دچار بودیم، عنوان کرد: وضع مصرف آب در ایران به‌گونه‌ای نیست که آینده کشورمان را تیره‌وتار ببینیم.

جهانگیری با اشاره به اینکه افزایش آب شرب شش درصد میزان مصرف آب کشور است، بخشی در اختیار صنعت و عمده آن در بخش کشاورزی است، خاطرنشان کرد: اگر در بخش روش‌های بهره‌برداری در بخش کشاورزی با روش‌های صحیح از آب استفاده کنیم شاهد کاهش مشکلات در میزان مصرف آب خواهیم بود و دغدغه‌ای آینده کشورمان را تهدید نکند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تابستان سال جاری برخی از استان‌ها همراهی خوبی با وزارت نیرو داشتند از جمله مردم بندرعباس که در این سال وزارت نیرو را همراهی کردند، اظهار کرد: وزارت نیرو که فکر می‌کرد با بحران‌های جدی در برق و آب مواجه می‌شد با همراهی مردم توانست در یکی از سخت‌ترین سال‌های خود با خوبی از این موضوع عبور کند.

وی با بیان اینکه مدیران نشان دادند که می‌توانند در ایام سخت و دشوار به‌خوبی تدبیر کرده و توانمند مدیریت کنند و وزارت نیرو امسال شایستگی خود را در عملکردش نشان داد، اظهار کرد: مردم جایی که ببینند مسئولانشان صادقانه با آن‌ها مشکلات را در میان بگذارند و راهکار ارائه دهند به‌خوبی همراهی کرده و در کنار مسئولان خواهند بود.

جهانگیری با اشاره به اینکه در کشوری هستیم که مهم‌ترین سرمایه آن مردم هستند و باید به‌گونه‌ای خدمت کنیم که نه دل مردم را خالی کنیم که شرایط سخت است نه آنکه واقعیت‌ها را پنهان کنیم، تصریح کرد: در حال برنامه‌ریزی هستیم تا تمامی توطئه‌های دشمنان را در موضوع تحریم‌ها را با شکست مواجه کنیم.

وی با بیان اینکه برخی مسائل نمی‌توان در تریبون‌های رسمی اعلام کنیم، اضافه کرد: حضور بخش خصوصی باید در پروژه‌های آب و برق پررنگ باشد و تاکنون وزارت نیرو توانسته به‌خوبی از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاران بخش خصوصی بهره ببرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه دولت به دنبال آن نیست تا آب گران به مردم بدهد، افزود: بخش خصوصی در بخش آب واردشده است و این موضوع کمک بزرگی در اجرای پروژه‌های وزارت نیرو کرده است.

وی با بیان اینکه امروز حاشیه ساحل بندرعباس قدم زدم که مردم با بنده حرف زدند و مشکلات ورود فاضلاب به دریا را مطرح کردند، اضافه کرد: باید روش ورود بخش خصوصی در خریداری پساب در بندرعباس مطرح باشد و شهری مانند بندرعباس که فضای سبز آن هنوز جای کار دارد به‌طور حتم شهرداری آن خود یکی از خریداران بزرگ پساب خواهد بود.

جهانگیری با اشاره به اینکه باید مسئله فاضلاب بندرعباس نیز از این طریق برطرف شود تا دغدغه مردم کاسته شود، تصریح کرد: از دلار 4200 تومانی تنها برای تأمین کالاهای اساسی مردم پرداخت می‌شود و مابقی نیازهای کشور باید از ارز نیمایی تأمین شود.

وی با بیان اینکه اصلی‌ترین منبع اقتصادی کشورمان در حال حاضر صادرات غیرنفتی است، خاطرنشان کرد: در بودجه سال 98 سهم نفت از لحاظ ریالی 27درصد است و امروز تکیه اصلی ما در بودجه بر صادرات غیرنفتی است و صادرات نفتی باید در بازار ارز ثانویه مطرح شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه تا طرحی اجرا می‌شود یکسری دغدغه‌ها اعلام می‌شود که شرایط جامعه را نگران می‌کند، باید گفت این خوب است که دغدغه‌هایی از جمله محیط‌زیست مطرح شود، اضافه کرد: هیچ پروژه بزرگی در کشور اجازه اجرا نمی‌دهیم مگر آن پیوست زیست‌محیطی گرفته شود و برای آثار زیست‌محیطی آن فکری شده باشد.

وی با اشاره به اینکه آب‌های خلیج‌فارس به آب‌های آزاد متصل است و محدودیتی ندارد و کشورهای اطراف نیز همین روش شیرین سازی آب را پیشه گرفته‌اند، اظهار کرد: باید مسائل ایران در آینده از اکنون دیده شود تا مردم دغدغه‌ای نداشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور در پایان گفت: به مردم بندرعباس اطمینان می‌دهم که وزارت نیرو با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته مشکلی در تأمین آب ندارند.

هیچ محدودیتی برای واردات کالا‌های اساسی وجود ندارد

دکتر اسحاق جهانگیری در ادامه برنامه های دومین روز از سفر به استان هرمزگان با حضور در بندر شهید رجایی، از بخش های مختلف بازدید کرد و با توضیحات استاندار و دیگر مسئولین بندر شهید رجایی، از ظرفیت واردات، صادرات و روند خدمات رسانی در این بندر مطلع شد.

معاون اول رئیس جمهور همچنین در حاشیه بازدید از بندر شهید رجایی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به برنامه ریزی های انجام شده برای توسعه بندر شهید رجایی گفت: براساس برنامه های پیش بینی شده بندر شهید رجایی قابلیت پهلوگیری بزرگترین کشتی ها را پیدا خواهد کرد تا این کشتی ها بتوانند در بندر شهید رجایی عملیات تخلیه و بارگیری را انجام دهند.

دکتر جهانگیری افزود: علی رغم همه محدودیت های اعمال شده در تجارت خارجی کشور، تا الان میزان عملکرد بنادر از نظر ورود و خروج کالا بسیار خوب بوده و نسبت به سال های قبل کاهش قابل توجهی نداشته است.

معاون اول رئیس جمهور افزود: جلسه ای با مدیران و مسئولین گمرک برگزار خواهیم کرد تا ماندگاری کالا در گمرک هر چه بیشتر کاهش پیدا کند و با همکاری گمرکات و سازمان های ذیربط، کالاها هر چه سریعتر ترخیص شوند و در دسترس مردم قرار گیرند.

دکتر جهانگیری با اشاره به اهمیت استان های مرزی در واردات و صادرات کشور افزود: استان هرمزگان یکی از مهمترین استان های مرزی است که حیات اقتصادی کشور به این استان وابسته است و انتظار داریم که دستگاه های ملی و استانی شرایط را به گونه ای مهیا کنند که فعالان اقتصادی بتوانند با شرایط بهتری نسبت به صادرات و واردات کالا اقدام کنند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تأکید بر این که هیچ محدودیتی برسر راه واردات کالاهای اساسی وجود ندارد تصریح کرد: کالاهای اساسی به میزان لازم در کشور در حال ترخیص و تخلیه هستند و حتی برای سال 98 نیز سفارش توسط بخش خصوصی به ثبت رسیده و منابع مورد نیاز آن نیز پیش بینی شده است.

زمان توقف کالا در بنادر باید کاهش پیدا کند

جلسه معرفی توانمندی ها و برنامه های توسعه ای بندر شهید رجایی ظهر امروز (سه شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور و با حضور استاندار، رئیس سازمان بنادر و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، رئیس سازمان استاندارد و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان برگزار شد.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر این که باید علل و عوامل توقف کالا در بنادر و گمرکات شناسایی و برای رفع آن برنامه ریزی شود از سازمان بنادر، گمرک جمهوری اسلامی ایران و دستگاه های مرتبط خواست ظرف یک هفته گزارشی دقیق از دلایل توقف کالا و راهکارهای سرعت بخشیدن به روند ترخیص تدوین و ارائه دهند.

اسحاق جهانگیری همچنین با تأکید بر این که باید فعالیت بخش خصوصی و واردکنندگان و صادرکنندگان در گمرکات کشور و بنادر تسهیل شود خاطرنشان کرد: دولت به هیچ عنوان مایل نیست که کالایی در بنادر و گمرکات متروکه شود و لازم است سازمان ها و دستگاه های مربوطه هر چه سریعتر به این موضوع رسیدگی کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به برنامه های توسعه ای بندر شهید رجایی افزود: سازمان بنادر اقدامات خوبی برای توسعه بندر شهید رجایی انجام داده است که امیدوارم این برنامه ها با جدیت دنبال شود تا بندر شهید رجایی به بندری در تراز جهانی تبدیل شود.

دکتر جهانگیری از گمرکات کشور نیز به خاطر توسعه برنامه های نرم افزاری و ایجاد سامانه های مختلف قدردانی کرد و افزود: با تکمیل این سامانه ها و توسعه بخش نرم افزاری گمرک باید ورود و خروج کالا از ابتدا تا انتها تحت کنترل و نظارت باشد.

در این جلسه گزارشی از توانمندی ها و برنامه های توسعه ای بندر شهید رجایی ارائه و توضیحاتی نیز در خصوص اولویت ها و اهداف این بندر مطرح شد.

در این نشست همچنین موضوع توقف و متروکه شدن کالا در بنادر و گمرکات مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و اعضای جلسه نظرات و دیدگاه های خود را درباره دلایل توقف کالا و تأخیر در ترخیص کالا مطرح کردند.

در پایان این جلسه مقرر شد که سازمان بنادر و گمرک جمهوری اسلامی ایران و دیگر دستگاه های مربوطه ظرف یک هفته گزارشی جامع و دقیق در خصوص دلایل توقف کالا در بنادر و گمرکات کشور تدوین کنند تا در جلسه ای مورد بررسی و تصمیم گیری قرار گیرد.

معاون اول رییس جمهوری بندرعباس را به مقصد تهران ترک کرد

معاون اول رییس جمهوری اسحاق جهانگیری و هیات همراه لحظاتی پیش با بدرقه مسوولان هرمزگان در فرودگاه بین المللی بندرعباس این استان را به مقصد تهران ترک کرد.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 پربیننده ترین مطالب
  رئیس دانشگاه پیام نور هرمزگان: دانش آموزان می توانند بدون آزمون دانشجوی پیام نور شوند
  آماده برگزاری انتخابات الکترونیکی در هرمزگان هستیم/احزاب سیاسی در استان به نوعی بی‌انگیزگی دچار شده‌اند
  اولین تصویر دیده شده از مزدک میرزایی در شهر لندن  
  اتوبوس حامل بازیکنان آذرخش بندرعباس دچار سانحه شد
  حجت الاسلام «عبادی زاده» در مراسم آغاز هفته دولت در بندرعباس چه گفت؟
  انتشار جزئیاتی از جانشین ابوبکر بغدادی خلیفه خود خوانده داعش
  فاتحه خوانی روحانی و جهانگیری بر سر مزار آیت الله هاشمی  
  آیین بهره برداری از دبستان شهید آبسواران بندرعباس  
  استاندار هرمزگان: مردم باید قدر مقاومت خود را بدانند/ضعف ما در نحوه‌ی اطلاع‌رسانی است
  تورم ۴۲ درصد شد
 
 
 
::  صفحه اصلی ::  تماس با ما ::  پیوندها ::  نسخه موبایل ::  RSS ::  نسخه تلکس
تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به «فردای هرمزگان» بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Fardaye_Hormozgan@Yahoo.com
پشتیبانی توسط: خبرافزار