فرداي هرمزگان : مديركل هواشناسي هرمزگان: امكان سيلابي همچون خوزستان در هرمزگان وجود ندارد
پنجشنبه، 22 فروردین 1398 - 12:12 کد خبر:8262
مديركل هواشناسي استان هرمزگان در خصوص احتمال وقوع سيلابي همچون استان‌هاي خوزستان، گلستان و لرستان در استان هرمزگان، بيان كرد: سيلاب در استان‌هاي خوزستان، گلستان و لرستان با حجم گسترده آب همراه بود و مديريت ديگري را مي‌طلبيد اما سامانه ورودي به هرمزگان در آن حد نيست اما در فصل گذر از زمستان به بهار نيز باعث تشديد بارندگي و حجم بارش‌ها را گسترده مي‌كند.

به گزارش فرداي هرمزگان، سعيد رنجبر در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه خليج‌فارس، افزود: بررسي نقشه‌ها و مدل‌هاي هواشناسي بيانگر نزديكي يك موج بارشي بسيار فعال بارشي از روز جمعه به خليج‌فارس است كه تا  روز دوشنبه  سبب ناپايداري جوي و دريايي قابل‌ملاحظه در استان‌هاي جنوب شرق كشور و استان هرمزگان خواهد شد.

وي با بيان اينكه شدت فعاليت سامانه بارشي  در استان هرمزگان روزهاي شنبه  و يكشنبه پيش‌بيني مي‌شود، اظهار كرد: نحوه فعاليت اين سامانه بارشي در اكثر نقاط استان به‌صورت رگبار باران و رعدوبرق، وزش بادهاي شديد و مواج شدن دريا خواهد بود، طي ساعاتي وقوع تگرگ و تندباد لحظه‌اي نيز به‌ويژه در مناطق شرقي پيش‌بيني مي‌شود.

رنجبر با اشاره به اينكه با توجه به‌شدت بارش، آبگرفتگي معابر عمومي و سيلابي شدن مسيل‌ها و طغيان رودخانه‌هاي فصلي نيز در استان مورد انتظار است كه توصيه مي‌شود از قرارگيري در حريم رودخانه‌ها جداً خودداري شود، اضافه كرد: طي شنبه تا دوشنبه دريا با وزش تندبادهاي جنوب شرقي(شنبه تا اوايل يكشنبه ) و تندبادهاي شمال غربي(اواسط يكشنبه تا دوشنبه ) مواج و طوفاني خواهد بود، سرعت وزش باد در نقاطي از تنگه هرمز به ۶۰ كيلومتر در ساعت و ارتفاع موج بيش از ۱۸۰ سانتيمتر خواهد رسيد.

وي با بيان اينكه توصيه مي‌شود با توجه به ناپايداري جوي و دريايي تمهيدات لازم صورت گيرد، خاطرنشان كرد: اخطاريه‌اي كه صادرشده به‌صورت شفاف تمامي موارد اعلام‌شده و در شرق هرمزگان همچون سيريك و ميناب شدت بارش‌ها بيشتر است.

مديركل هواشناسي استان هرمزگان با اشاره به اينكه تمامي توصيه‌ها از سوي مديريت بحران استانداري هرمزگان از سوي رسانه‌هاي رسمي اعلام مي‌شود، تصريح كرد: اميدوارم شهروندان تنها به منابع رسمي توجه و از پرداختن به شايعات خودداري كنند.

رنجبر در خصوص احتمال وقوع سيلابي همچون استان‌هاي خوزستان، گلستان و لرستان در استان هرمزگان، بيان كرد: سيلاب در استان‌هاي خوزستان، گلستان و لرستان با حجم گسترده آب همراه بود و مديريت ديگري را مي‌طلبيد اما سامانه ورودي به هرمزگان در آن حد نيست اما در فصل گذر از زمستان به بهار نيز باعث تشديد بارندگي و حجم بارش‌ها را گسترده مي‌كند.